Jak zvládnout udržovací léčbu a vrátit se zpět k normálnímu životu
Po ukončení intenzivní léčby zejména děti léčené pro akutní lymfoblastickou leukémii, některé typy lymfomů ale i dalších diagnóz, podstupují ještě udržovací léčbu. Jejich režim se uvolní a mění. O tom, na co si dát pozor a jak řešit případné problémy, jsme si povídali s MUDr. Petrem Smíškem.
Pane doktore, co všechno se na udržovací léčbě změní?
S ukončením intenzivní chemoterapie končí období významného snížení obranyschopnosti a tedy i období vysokého rizika závažných infekčních komplikací. Proto je možné postupně (v průběhu týdnů až několika málo měsíců ) uvolnit většinu režimových opatření. Uvolňujeme dietní opatření, děti mohou jíst v podstatě vše kromě vysloveně rizikových potravin – plísňové sýry, maso, které není tepelně upravené (sushi, tatarák…), asi bych v parném létě nekupoval pochoutkový salát v divném stánku či bufetu… Můžou jogurty, ovoce a zeleninu, KFC, Mc Donalds či pizzu apod. Obecně doporučuji zdravou racionální stravu, přeci jen podávané léky mohou trochu zatěžovat játra, takže smažený řízek a knedlo-zelo-vepřo jen občas.
Kdy můžou malí pacienti mezi ostatní děti?
Postupně cca za jeden až dva měsíce po ukončení intenzivní chemoterapie je zařazujeme do kolektivu – tedy školky nebo školy. Doporučuji nejprve navštěvovat školu třeba dva až třikrát týdně na dvě až tři hodiny, po té denně do čtyř hodin a pak každý den v plném rozsahu. Vždy záleží na konkrétní situaci a stavu (fyzickém i psychickém) daného dítěte. Některé děti mohou být delší dobu snadno unavitelné a třeba odpoledne po škole spí, některé naopak chtějí a zvládnou plnou zátěž velmi rychle. Vždy se snažíme být pro-aktivní a stimulovat děti k docházce do kolektivu, ale určitě je nechceme přetěžovat. Se školou je vhodné se domluvit třeba na přechodnou
dobu na individuálním přístupu. Problematický může být někdy tělocvik. Cvičit určitě můžou, je to naopak žádoucí, ale opět s rozumem, nepřetěžovat. Část dětí má po léčbě hodně oslabené svaly, po některých cytostaticích mohou mít porušenou koordinaci pohybů, můžou mít osteoporózu, některé přibraly. Někdy – pokud se nedá s učitelem tělocviku domluvit – je z TV uvolňujeme. Ale jak jsem již řekl, cvičení a zlepšování fyzické kondice je určitě potřeba.
Co dělat v případě, že dítě onemocní, mám na mysli třeba teploty, nachlazení, kašle apod.?
První co musí udělat při teplotě je PŘERUŠIT podávanou chemoterapii. S běžnými potížemi pak chodí ke svému praktickému pediatrovi – ten je prohlédne, většinou zkontroluje krevní obraz a CRP, doporučí léky na příznaky, případně, je-li to nutné, i antibiotika. Ale určitě ne na každou rýmu a zvýšenou teplotu. Stav většinou i tak telefonicky často rodiče proberou s lékařem, který je sleduje, někdy konzultujeme i s praktickým pediatrem. K udržovací chemoterapii se vracíme pokud je dítě alespoň dva dny bez teplot, pokud infekce odezněla, pokud jsou dobrána antibiotika. Ale to opět většinou již řeší rodiče s ošetřujícím lékařem. O všech závažnějších nemocech a stavech chceme být určitě informováni, často hematologa/onkologa napadnou souvislosti, které praktický pediatr nemusí znát. I proto děti chodí na pravidelné kontroly.
U řady diagnóz bylo třeba se chránit před neštovicemi, jak je to s touhle infekcí na udržovací léčbě?
Pokud dítě, které neprodělalo neštovice, přijde do jasného kontaktu s tímto onemocněním, měli by rodiče neprodleně informovat ošetřujícího lékaře. Často zahajujeme preventivní podávání protivirového léku acyklovir (což je například Zovirax, Herpesin, Zirvin). Pokud pacient na udržovací léčbě touto nemocí onemocní, opět je nutné ihned přerušit chemoterapii a zahájit léčbu výše uvedeným preparátem. Výjimečně (při závažných stavech) je nutná i hospitalizace na infekčním oddělení.
A co období chřipek?
Při chřipkové epidemii apod určitě není vhodné chodit na místa s velkou kumulací osob, tedy do kin, divadel, obchoďáků apod. Někdy – alespoň ty častěji nemocné děti – stahujeme i ze školy. Ale často hlásí, že půlka třídy je nemocná, a oni dále poctivě chodí a nic jim není…
Můžou děti na udržovací léčbě do bazénů?
Ve veřejných bazénech se virózou nebo jinou infekcí nakazí i zdravý člověk, proto bazény a přírodní koupaliště nedoporučuji. Naopak čistý, ošetřený a udržovaný bazén třeba na zahradě, kde se koupe pár příbuzných, je určitě možné používat. S bazény souvisí i pobyt na slunci – opalování. Některé léky (například Methotrexate, Biseptol) mohou způsobovat větší citlivost ke slunci a tedy i riziko významnějších kožních změn. Proto cílené opalování nedoporučuji, a při pobytu na slunci doporučuji používat ochranné krémy s OF aspoň 30.
Jak je to s očkováním na udržovací léčbě?
Po dobu udržovací léčby očkování neprovádíme, tedy až na výjimky jakou byl například covid. Léčení pacienti by většinou stejně protilátky nevytvořili. Očkování zahajujeme až ca půl roku po skončení udržovací léčby, vždy po konzultaci s očkovacím centrem. Před očkováním se zkontroluje hladina protilátek proti nemocem, na které již dítě bylo očkováno. Někdy jsou protilátky nízké a musí se znovu naočkovat i již v minulosti podané vakcíny.
Je vhodné v tomto období podávat nějaké vitaminy?
Obecně doporučuji dobrou pestrou stravu, ve které je vitaminů dostatek a jsou zdravější než marťánci, dinosauři apod. Některé vitaminy mohou blokovat efekt podávaných léků (např. kyselina listová, která je ve většině multivitaminů, blokuje účinek methotrexatu), proto by podávání těchto preparátů měli rodiče konzultovat s lékařem. Probiotika podáváme jen pokud jsou indikována. Imunostimulační léky během udržovací léčby nedoporučuji.
Můžeme děti na udržovací léčbě vzít na dovolenou?
Ano, mohou bez problémů jezdit po ČR, případně po blízkých sousedních státech. Nedoporučuji letecké dovolené k moři, na ostrovy či do exotických zemí. Jednak nesmí moc na slunce, a jednak v případě horeček, průjmů či jiných zdravotních komplikací se na řeckém ostrově, v Egyptě apod. obtížně vysvětluje, že dítě je léčeno pro nádorové onemocnění a potřebuje vyšetřit.
Děti mohou na tábory – vhodné jsou rekondiční pobyty s Haimou. Pokud je vezmou na „standardní” tábor a zajistí případnou péči při teplotě apod., mohou i tam. Zdrženlivý bych byl s účastí na puťácích, vodáckých akcích a stanových skautských táborech apod., kde přeci jen úroveň hygieny může být diskutabilní. Ale je to vždy o domluvě s ošetřujícím lékařem.